User Tools

Site Tools


cz:manual:user_guide:maps_tools:osm_notes

Poznámky OpenStreetsMaps


Co to je?

Poznámky OSM jsou jednou ze základních vlastností projektu OpenStreetMap.org - sdílejí se na mapě a slouží jako pomůcka při mapování OpenStreetMap. Neslouží k obecné diskusi nebo ukládání informací typu “byl jsem tady v sobotu” nebo “na tomto místě se stala krádež”. Poznámky umožňují oboustrannou komunikaci mezi mapaři. Ačkoliv není potřeba být registrován a přihlášen na OpenStreetMap.org, má to své výhody - zalogovaní uživatelé jsou upozorněni na e-mail, když někdo okomentuje jejich poznámku nebo když je chyba v mapě opravena.

1. zobrazte jakoukoliv OpenStreet mapu

Existuje celá řada map, která vznikla nad základem z OSM, a Locus Map jich nabízí spoustu. Pro lepší srovnání a přesnější umístění nových poznámek je dobré si otevřít v překryvu ještě další mapu.

2. zobrazte OSM poznámky

Zapněte funkci z Menu > Další funkce > Poznámky (OpenStreetMap). Dialogové okno funkce je rozděleno do několika sekcí:

  • Viditelnost položek - zde můžete zaškrtnout zobrazení již existujících nebo uzavřených poznámek, což je užitečné pro kontrolu, zda vaše poznámka již nebyla řešena.

Na některých místech je třeba oddálit mapu, aby byly poznámky viditelné, jelikož jich není mnoho. Data se stahují ze serveru, takže může chvíli trvat, než se zobrazí.

3. nahlaste novou poznámku

  • Nahlásit poznámku - zde můžete vytvořit novou poznámku. Volitelně se můžete přihlásit do OpenStreetMap, ale lze pracovat také anonymně.
  • Poloha - zde uveďte polohu vaší poznámky. Máte možnost vložit přímo souřadnice, nebo vybrat na mapě, uvést vaši GPS polohu atd.
  • Popis - vložte stručný popis poznámky a klepněte na Nahlásit poznámku.

4. okomentujte již existující poznámku

  • klepněte na poznámku na mapě, objeví se okno s informacemi o poznámce
  • klepněte na tlačítko vlevo dole
  • vyplňte políčko popis ve vyskakovacím okně a potvrďte klepnutím na Komentář
cz/manual/user_guide/maps_tools/osm_notes.txt · Last modified: 2015/11/09 14:58 by mstupka