User Tools

Site Tools


cz:manual:user_guide:maps_tools:osm_notes

Poznámky OpenStreetsMaps


Co to je?

Poznámky OSM jsou jednou ze základních vlastností projektu OpenStreetMap.org - sdílejí se na mapě a slouží jako pomůcka při mapování OpenStreetMap.

Pomocí poznámek registrovaní i neregistrovaní přispěvatelé OpenStreetMap oznamují chyby v datech OpenStreetMap a mapaři OSM díky nim vědí, kde je potřeba jejich odborný zásah.

1. zobrazte jakoukoliv OpenStreet mapu

Existuje celá řada map, která vznikla nad základem z OSM, a Locus Map jich nabízí spoustu. Pro lepší srovnání a přesnější umístění nových poznámek je dobré si otevřít v překryvu ještě další mapu.

2. zobrazte OSM poznámky

Zapněte funkci z Menu > Další funkce > Poznámky (OpenStreetMap). Dialogové okno funkce je rozděleno do několika sekcí:

  • Viditelnost položek - zde můžete zaškrtnout zobrazení již existujících nebo uzavřených poznámek, což je užitečné pro kontrolu, zda vaše poznámka již nebyla řešena:

Na některých místech je třeba oddálit mapu, aby byly poznámky viditelné, jelikož jich není mnoho. Data se stahují ze serveru, takže může chvíli trvat, než se zobrazí.

3. nahlaste novou poznámku

  • Nahlásit poznámku - zde můžete vytvořit novou poznámku. Volitelně se můžete přihlásit do OpenStreetMap, ale lze pracovat také anonymně.
  • Poloha - zde uveďte polohu vaší poznámky. Máte možnost vložit přímo souřadnice, nebo vybrat na mapě, uvést vaši GPS polohu atd.
  • Popis - vložte stručný popis poznámky a klepněte na Nahlásit poznámku.

4. okomentujte již existující poznámku

  • klepněte na poznámku na mapě, objeví se okno s informacemi o poznámce:
  • klepněte na tlačítko vlevo dole
  • vyplňte políčko popis ve vyskakovacím okně a potvrďte klepnutím na Komentář:
cz/manual/user_guide/maps_tools/osm_notes.txt · Last modified: 2020/01/08 14:01 (external edit)