Trasy jsou řetězce trasových bodů (routepoints), podél nichž jste naváděni nebo navigováni během pohybu - pěší túry, vyjížďky na kole atd.
Trasy jsou naplánované předem, nakreslené na mapě nebo importované a vložené do telefonu za účelem navigace podél jejich linie. Trasy lze ovšem také zaznamenat a použít později pro navigaci.
Trasy lze kreslit ručně na mapu nebo automaticky pomocí online routovací služby, offline routeru, PC softwaru nebo webové aplikace. Locus Map nabízí několik metod tvorby tras:
Tento nástroj lze zapnout několika způsoby:
V případě ručního kreslení se mezi tvarovacími body natahuje přímá linie, v případě automatiky se trasa vykresluje podél cest a stezek na mapě.
Zdarma si nainstalujte spolupracující aplikaci BRouter. Pomocí ní stáhněte ještě routovací data oblasti, ve které plánujete trasu. BRouter se objeví ve výběru dostupných zdrojů navigačních dat v nastavení navigace. Nastavte jej jako výchozí.
Trasa se vytváří pomocí tvarovacích bodů , přidávaných na mapu:
Linie trasy, vykreslovaná mezi tvarovacími body, obsahuje také segmentové body . Jak tvarovací, tak segmentové body lze posunovat po mapě a trasa se automaticky přepočítává. Posunutím segmentového bodu z něj vytvoříte další tvarovací bod a v mezerách vzniknou další segmentové body.
NIKDY neumisťujte tvarovací ani jiné body trasy na křižovatky! Router potřebuje znát směr trasy za křižovatkou, aby mohl odbočce přiřadit správný navigační příkaz.
Průjezdní body značí místa, která chcete projet při navigaci po trase - hlasová navigace takové body oznámí jejich názvem a při přepočtu trasy nejsou tyto body vynechány nebo objížděny.
Průjezdní body vytvoříte z tvarovacích bodů:
Posunutím průjezdního bodu na mapě v plánovači se z něj stane opět tvarovací bod.
Do trasy lze přidávat také dynamické body zájmu v LoMapách (POIs):
Vaše vlastní body zájmu nebo stažené kešky se taky mohou stát součástí trasy:
Definujte nový bod pomocí adresy, souřadnic, projekce atd. a přidejte je do trasy.
Pokud víte o místě na trase, které je neprůchozí, ale které není viditelné na mapě a v routovacích datech - např. dočasná uzávěra silnice, těžba dřeva v lese, zaplavené území atd., přikažte plánovači takové místo obejít.
Pokud jste změnili názor a chcete část trasy přeplánovat pro jiný druh aktivity NEBO vám automaticky vytvořený segment nevyhovuje (MTB jezdcům třeba připadá příliš “asfaltový”, přestože použili profil MTB), můžete jej přepočítat:
Přepočítat s jiným profilem můžete také celou naplánovanou trasu.
Odhad času u uložené trasy vypočítává Locus na základě zvolené aktivity. U každé aktivity vstupuje do výpočtu odhad rychlosti, délka trasy, převýšení, odhad výškové rychlosti z/do kopce a odhad času na přestávky, vycházející z metodiky svazu tělesné výchovy ČR.
Navigaci podél navržené trasy můžete rychle spustit přímo z plánovače:
Když jste s plánováním hotoví, nezapomeňte trasu uložit!
Pokud nejste s plánovanou trasou spokojeni nebo chcete plánování z nějakého důvodu zrušit, zvolte Vyčistit plánovač v menu trasy:
Vyčištění plánovače nesmaže blokované oblasti. Ty zůstávají aktivní i mimo plánovač tras, např. kvůli navigaci. Smažete je pouze poklepem na každou z nich jednotlivě a dále tlačítkem
Podnabídku nastavení najdete v menu tras:
Nastavte barvu, šířku, vzor a další grafické aspekty linie trasy v plánovači:
Pokud se chcete vyhnout příliš prudkému stoupání, nastavte barevný mód na dynamické zobrazení úhlu svahu (pouze Locus Map Pro) a stanovte rozsah stoupání, které už je nepřijatelné, např. 10%-30%. Locus pro vás taková místa označí změnou barvy:
takže můžete přeplánovat trasu:
Ve výchozím nastavení plánovač trasy zachovává neuloženou trasu a nabízí ji k dokončení, když se do plánovače vrátíte:
Pokud chcete začínat vždy s novou trasou, když zapnete plánovač, odškrtněte a nastavení zrušte.
Slouží pro rychlé zadávání trasových bodů klepnutím přímo na mapu.
Chcete změřit plochu vašeho pozemku? Obtáhněte jej trasou, zaškrtněte tuto funkci - Locus oblast vybarví na mapě a zobrazí přibližnou výměru:
Měření funguje korektně jen v ručním režimu!
Trasy, které jste zaznamenali na svých výletech můžete použít pro navigaci nebo navádění: