User Tools

Site Tools


cz:manual:basics

This is an old revision of the document!


FIXME This page is not fully translated, yet. Please help completing the translation.
(remove this paragraph once the translation is finished)

Začínáme


Co je Locus Map?

Jezdíte rádi na kole? Zdoláváte štíty hor nebo prostě jen s oblibou trávíte volný čas v přírodě? A co hledání geokešek, také jste tomu propadli? Nebo milujete cestování a poznávání nových míst? Pak Locus Map je tím správným parťákem! Uprostřed pustiny vám ukáže na offline mapě, kde jste, pomůže vám při lovu geo pokladů nebo vás bude navigovat do nově otevřené sushi restaurace na opačném konci města. A umí toho mnohem víc! Nahraje vaši oblíbenou cyklotrasu, uloží to nejzajímavější z vašeho výletu s rodinou, exportuje údaje z vašeho denního běžeckého tréninku do Runkeeperu a dalších sportstrackerů. Locus Map vás překvapí každý den, je napěchovaný vychytávkami, o kterých jste si ani nemysleli, že je někdy využijete. Například díky Locus Map už nikdy nezapomenete, kde jste nechali zaparkované auto před nákupním centrem. Tak pojďme do toho!

Kde se dá Locus Map sehnat?

Zřejmě jste jako uživatelé Androidů již měli možnost seznámit se s obchodem Google Play Store. Zde najdete Locus Map i všechny jeho addony. Pokud vlastníte přístroj Samsung, můžete Locus Map stáhnout z jeho obchoduSamsung Apps Store. Tvrdě makáme na dalších distribučních kanálech jako Amazon nebo stále populárnějším Xiaomi App Store, ale prosíme, buďte trpěliví, je to běh na dlouhou trať.

Pozor! Když si stáhnete vašeho nového cestovního kamaráda a pokračujete v instalaci, neodpojujte se od internetu, Locus Map si dostahuje navíc ještě nějaká data, potřebná k jeho bezchybnému chodu.

Jak se to ovládá?

Jakmile nainstalujete a odklepnete úvodní stránky s informacemi o verzi aplikace a licenčními podmínkami, přichází nastavení vstupních jednotek. Implicitně jsou nastaveny metrické, takže nemusíte nic měnit, když tak se dají údaje editovat posléze v nastavení.

Takže máme vše nastaveno a odklepnuto a prohlížíme si hlavní okno Locus Map. Je kompletně pokryto online mapou SHOCartu nebo SmartMaps. Mapu můžete posunovat prstem, zvětšovat nebo zmenšovat dvěma prsty nebo tlačítky …….a……… Zoomovat se dá také jedním prstem, a to klepnutím na mapu a tažením. Pokud chcete zobrazit vaši polohu na mapě, klepněte na tlačítko centrování ……………. vlevo v dolní liště. Nezapomeňte předem zapnout GPS vašeho telefonu. Pokud chcete, aby se vám mapa natáčela podle vestavěného kompasu, klepněte na tlačítko ………….. vedle centrovacího a vyberte Rotace mapy. Pokud si nejste jistí, kterým směrem se s mobilem díváte, můžete si zapnout funkci Zobrazit pohled v témže menu. Poslední tlačítko na spodní liště je zámek zoomu, mapového okna a také nabízí lupu. Což jistě ocení i vaše babička.

Pokud chcete zobrazit nějakou jinou mapu, klepněte na tlačítko…………. vpravo v horní liště. Spustí se mapový správce s širokou nabídkou online map k zobrazení nebo stažení pro použití offline. Stačí na vybranou mapu klepnout, odsouhlasit podmínky užití a je to! Vybraná mapa v nabídce se podsvítí oranžově. Ujistěte se, že máte aktivní připojení k internetu, bez něj online mapy nezobrazíte.

Další tlačítka v horní liště souštějí hlavní menu ………….., stavové okno GPS …………. a správce vašich bodů zájmu a tras ……….., o kterých si povíme za chvilku.

Jak získám offline mapy?

Jak již bylo řečeno, Locus Map nabízí širokou škálu map od různých poskytovatelů jak k zobrazení, tak ke stažení (a další brzy přibydou). Mapový správce sestává ze čtyř záložek s mapami - Online, Osobní, Vektor a WMS. Pro začátek se podíváme do složky s online mapami. Mnohé z nich lze snadno stáhnout pro použití offline. Například máte v oblibě Open Street mapy zdarma, tak si nějakou vyberete, třeba Hike&Bike a klepnete na tlačítko …….. vpravo. Z menu vyberete Stáhnout a pak jednu z možností volby mapové oblasti. Tato obrazovka stáhne pouze ten výřez, který máte zrovna na displeji, Výběr oblasti vám umožní detailnější definici mapového výřezu. Po rozklepnutí se zde nacházejí i další metody výběru, ale o těch až později. Když jste s výběrem oblasti hotoví, je potřeba vybrat měřítka mapy pomocí jednoduchého posuvníku, odsouhlasit a už se to stahuje. Po stažení se vám mapa zobrazí v Osobní záložce Mapového správce. Tam na ni klepněte a můžete vyrazit na výlet.

Existuje několik dalších možností, jak získat do Locus Map offline mapy, viz dále v kapitole Mapy.

Jak si můžu nahrát trasu výletu?

Máte offline mapu, můžete vyrazit na kolo. Chcete trasu výletu ukázat přátelům? S Locus Map to není problém. Zapněte si na telefonu GPS (ikona GPS …… v horní liště musí být zelená), klepněte na Menu > Více a vyberte Záznam stopy. Objeví se panel záznamu, zmáčkněte zelený knoflík startu a spustí se nahrávání. Vidíte to přímo na displeji - když se pohybujete, modrá šipka za sebou kreslí čáru. Když dojedete do cíle, zmáčkněte červené tlačítko Stop, trasu si pojmenujte nebo nechte označenou časovým razítkem a klepněte na Uložit. Výlet je uložen a vy se můžete pochlubit kamarádům.

Stopa, kterou jste nahráli je uložena v adresáři tras, který najdete pod tlačítkem ………… Správce bodů a tras. Další informace o nahrávání tras najdete v kapitole Nahrávání tras tohoto Manuálu.

Jak umístit na mapu zájmový bod?

Zájmové body jsou místa na mapě, která zobrazují po rozklepnutí další informace. Obvykle upozorňují na památky, muzea, divadla, restaurace nebo hotely a podobně. Locus Map vám umožňuje vložit do mapy i vlastní takový bod, třeba jako poznámku o něčem zajímavém na vašem výletě, co chcete ukázat známým, nebo naopak jako místo, kam se chcete nechat navigovat. Je to jednoduché, stačí chvíli podržet prst na místě mapy, kam chcete bod umístit a v následujícím okně klepnout na symbol ……. vlevo dole. Vepište název svého bodu nebo jej nechejte označený časovým razítkem a dejte Uložit. Zájmové body se ukládají do adresáře Body hned vedle Tras.

Detailní informace o zájmových bodech najdete v kapitole Body zájmu.

Můžu trasy a body importovat do aplikace?

Samozřejmě můžete, je to jednoduché. Monitorujete si své sportovní aktivity na Endomondu? Plánujete si výlety na Cykloserveru a chcete si je zobrazit v mobilu? Vyexportujte si aktivity do GPX formátu, zkopírujte do telefonu a v Locus Map menu zvolte Import dat. Vyhledejte váš GPX soubor, klepněte na něj a sdělte Locusu, do které složky má trasu importovat. Buď zvolte již existující nebo vytvořte novou složku, ať v tom pak vyznáte. Klepněte na Import a trasa se pěkně vystředí do mapového okna.

Locus Map podporuje celou řadu formátů pro import, detailní informace podá kapitola Import dat.

Jak mi Locus Map pomůže při hledání kešek?

Geocaching, česky geokešink, se stal světově rozšířenou hrou a díky nástupu chytrých telefonů se stal ještě oblíběnějším. Locus Map se jednou oficiálně certifikovaných aplikací a při lovu pokladů se z něj stává nepostradatelný pomocník - ukazuje keše na mapě podle vašeho výběru, naviguje ke keši, zobrazuje veškeré informace, obrázky, logy, dokonce umožňuje zalogovat nalezené keše přímo bez nutnosti návštěvy webu Geocaching.com. A to není všechno, jak se můžete dočíst v kapitole Geocaching našeho Manuálu.

Geokeše se dají do Locus Map dostat několika způsoby a my se podíváme na jeden z nich. Je jím pomocná aplikace, čili addon, Geocaching4Locus, kterou můžete snadno nainstalovat z Google Play Store, podobně, jak jste to udělali s Locus Map. Jakmile máte addon nainstalovaný, spusťte Locus Map a podržte prst na místě mapy, kolem kterého chcete vyhledat nejbližší keše. Už jsme to takhle dělali při vkládání zájmového bodu. Tentokrát ale klepněte na symbol ……. a z menu vyberte Nejbližší keše. Locus Map se zeptá, kolik keší chcete stáhnout a kam je uložit. Pak si vyžádá přihlašovací údaje pro Geocaching.com a kešky stáhne. A už je máte roztroušené pěkně po mapě, stačí jednu vybrat a pustit se do pátrání.

Pro první seznámení s Locus Map mrkněte na instruktážní video:

Výborně! A nyní jste připraveni na nová dobrodružství s Locus Map, tak si to hleďte užít a vyrazte do přírody!

Jako zdroj dalších informací doporučujeme Manuál. Pokud hledáte řešení nějakého konkrétního problému, vyzkoušejte vyhledávání v hlavičce tohoto webu. Pokud máte nějaké dotazy nebo chcete nahlásit chybu, neváhejte nás kontaktovat na našem Helpdesku nebo navštivte Locus Forum, kde vám naše početná komunita ochotně poradí.

cz/manual/basics.1421075502.txt.gz · Last modified: 2015/01/12 15:11 (external edit)