User Tools

Site Tools


cz:manual:basics

This is an old revision of the document!


FIXME This page is not fully translated, yet. Please help completing the translation.
(remove this paragraph once the translation is finished)

Začínáme


Co je Locus Map?

Jezdíte rádi na kole? Zdoláváte štíty hor nebo prostě jen s oblibou trávíte volný čas v přírodě? A co hledání geokešek, také jste tomu propadli? Nebo milujete cestování a poznávání nových míst? Pak Locus Map je tím správným parťákem! Uprostřed pustiny vám ukáže na offline mapě, kde jste, pomůže vám při lovu geo pokladů nebo vás bude navigovat do nově otevřené sushi restaurace na opačném konci města. A umí toho mnohem víc! Nahraje vaši oblíbenou cyklotrasu, uloží to nejzajímavější z vašeho výletu s rodinou, exportuje údaje z vašeho denního běžeckého tréninku do Runkeeperu a dalších sportstrackerů. Locus Map vás překvapí každý den, je napěchovaný vychytávkami, o kterých jste si ani nemysleli, že je někdy využijete. Například díky Locus Map už nikdy nezapomenete, kde jste nechali zaparkované auto před nákupním centrem. Tak pojďme do toho!

Kde se dá Locus Map sehnat?

Zřejmě jste jako uživatelé Androidů již měli možnost seznámit se s obchodem Google Play Store. Zde najdete Locus Map i všechny jeho addony. Pokud vlastníte přístroj Samsung, můžete Locus Map stáhnout z jeho obchoduSamsung Apps Store. Tvrdě makáme na dalších distribučních kanálech jako Amazon nebo stále populárnějším Xiaomi App Store, ale prosíme, buďte trpěliví, je to běh na dlouhou trať.

Pozor! Když si stáhnete vašeho nového cestovního kamaráda a pokračujete v instalaci, neodpojujte se od internetu, Locus Map si dostahuje navíc ještě nějaká data, potřebná k jeho bezchybnému chodu.

Jak se to ovládá?

Jakmile nainstalujete a odklepnete úvodní stránky s informacemi o verzi aplikace a licenčními podmínkami, přichází nastavení vstupních jednotek. Implicitně jsou nastaveny metrické, takže nemusíte nic měnit, když tak se dají údaje editovat posléze v nastavení.

Takže máme vše nastaveno a odklepnuto a prohlížíme si hlavní okno Locus Map. Je kompletně pokryto online mapou SHOCartu nebo SmartMaps. Mapu můžete posunovat prstem, zvětšovat nebo zmenšovat dvěma prsty nebo tlačítky …….a……… Zoomovat se dá také jedním prstem, a to klepnutím na mapu a tažením. Pokud chcete zobrazit vaši polohu na mapě, klepněte na tlačítko centrování ……………. vlevo v dolní liště. Nezapomeňte předem zapnout GPS vašeho telefonu. Pokud chcete, aby se vám mapa natáčela podle vestavěného kompasu, klepněte na tlačítko ………….. vedle centrovacího a vyberte Rotace mapy. Pokud si nejste jistí, kterým směrem se s mobilem díváte, můžete si zapnout funkci Zobrazit pohled v témže menu. Poslední tlačítko na spodní liště je zámek zoomu, mapového okna a také nabízí lupu. Což jistě ocení i vaše babička.

Pokud chcete zobrazit nějakou jinou mapu, klepněte na tlačítko…………. vpravo v horní liště. Spustí se mapový správce s širokou nabídkou online map k zobrazení nebo stažení pro použití offline. Stačí na vybranou mapu klepnout, odsouhlasit podmínky užití a je to! Vybraná mapa v nabídce se podsvítí oranžově. Ujistěte se, že máte aktivní připojení k internetu, bez něj online mapy nezobrazíte.

Další tlačítka v horní liště souštějí hlavní menu ………….., stavové okno GPS …………. a správce vašich bodů zájmu a tras ……….., o kterých si povíme za chvilku.

Jak získám offline mapy?

Jak již bylo řečeno, Locus Map nabízí širokou škálu map od různých poskytovatelů jak k zobrazení, tak ke stažení (a další brzy přibydou). Mapový správce sestává ze čtyř záložek s mapami - Online, Osobní, Vektor a WMS. Pro začátek se podíváme do složky s online mapami. Mnohé z nich lze snadno stáhnout pro použití offline. Například máte v oblibě Open Street mapy zdarma, tak si nějakou vyberete, třeba Hike&Bike a klepnete na tlačítko …….. vpravo. Z menu vyberete Stáhnout a pak jednu z možností volby mapové oblasti. Tato obrazovka stáhne pouze ten výřez, který máte zrovna na displeji, Výběr oblasti vám umožní detailnější definici mapového výřezu. Po rozklepnutí se zde nacházejí i další metody výběru, ale o těch až později. Když jste s výběrem oblasti hotoví, je potřeba vybrat měřítka mapy pomocí jednoduchého posuvníku, odsouhlasit a už se to stahuje. Po stažení se vám mapa zobrazí v Osobní záložce Mapového správce. Tam na ni klepněte a můžete vyrazit na výlet.

Existuje několik dalších možností, jak získat do Locus Map offline mapy, viz dále v kapitole Mapy.

Jak si můžu nahrát trasu výletu?

Now you have an offline map so lets go biking. Do you want to show the trip to your buddies? No problem with Locus Map. Turn your GPS on (the GPS icon ………. must be green), tap Menu > More and select Track record. Tap the green button on the tracking dashboard and your track is being recorded. You can see the tracking right on the map - the blue arrow is drawing a line. When you get to the finish of your trip, tap the red Stop button. Name your trip or just leave it named by the date stamp and tap Save. Your trip is saved and you can boast with it to your friends.

The track you recorded is saved in the Tracks directory that you can find under the ………… Points/tracks manager button. For more about track recording see the chapter Track recording.

How to place a point of interest on the map?

Points of interest (POIs) are places on the map where you can find more information you are interested in after tapping them. Usually they describe things like monuments, theaters, museums, pubs, hotels etc. Locus Map allows you to place your own POI to mark anything you like on your trip, to show your friends your address on holidays or to recommend them anything worth seeing. It'simple - just touch the screen on the place you'd like to save and hold a sec. A small frame with address appears, tap it and choose the ……………. symbol in the left lower corner. Edit name of your point or just leave the date and time stamp in the place of name and tap Save. POIs are stored in the Points directory right next to your tracks.

Detailed info about POIs is summarized in Points of Interest chapter.

Can I import tracks and points into Locus Map?

Of course you can and again, it's simple. Do you track your sports activity in Endomondo? Do you plan your trips on Bikemap.net and want to display them in Locus Map? Export your tracks into GPX format, copy them to your phone and select Import data in your Locus Map main menu. Find the desired gpx file, tap it and Locus Map will ask you what folder you want to store your track to. Either choose an existing one or make a new one. Tap Import and there you go! Your track appears on the map neatly centered on your screen.

Locus Map supports a wide range of various data formats to import, as you can see in the Import chapter of the User Guide.

How can Locus Map help me with finding Geocaches?

Geocaching has become a worldwide favourite outdoor game and Locus Map is one of the officially certified Geocaching apps. It can show you geocaches on the map, navigate you to the cache, display listing, images, logs, it also allows you to log your own findings directly from the app without need to visit Geocaching.com website. And many more, as you can see in the Geocaching chapter.

There are several methods how to get geocaches into Locus Map and we'll have a look at one of them. Geocaches can be downloaded to your phone by the Geocaching4Locus addon which you can easily install for free from the Google Play Store. Once it's done, touch and hold the place on the map where you'd like to see geocaches around. We've done this before when we tried to place a point of interest. When a label with address appears tap it to unfold and select the………… icon. Choose Nearest caches. Locus Map will ask how many caches you want to download and after the download where to place them. You know already the Points manager so use either the existing folder or make a new one to import the caches in. And that's it, geocaches are scattered around the map.

For your first steps with Locus Map see the tutorial:

Well done! Now you are ready for new adventures with Locus Map so take it easy and enjoy!

For further study we recommend the User Guide. If you are looking for a particular problem resolution, try the Search tab above. Whether you have any questions or bug reports don't hesitate to contact us at our Helpdesk or visit Locus Forum where our numerous community is ready to help.

cz/manual/basics.1421067504.txt.gz · Last modified: 2015/01/12 12:58 (external edit)